Kotitilas Talg salva 100ml
14.90€
Tuotteen tiedot:
Kotitilan oma Talivoide / Tallow balm (100ml)
100% kotimainen talivoide hoitaa luonnollisesti ihon. ”Old school” Tallow Balm-voide on valmistettu nurmiruokitun naudan kirkastetusta talista ja mehiläisvahasta. Täysin lisäaineeton ja myrkytön voide on turvallinen ja luonnollinen. Tuote soveltuu kaikille ihotyypeille sekä kasvojen että vartalon hoitoon.
Voide soveltuu myös erinomaisesti karvakamujen käpälien hoitoon sekä nahan ja leikkuulautojen tai puupintojen elvytykseen. Talipurkit voidaan postittaa koko Suomeen ja tali on erittäin riittoisa ja säilyy pitkään!
Huom! Tuote saattaa sisältää jäämiä siitepölystä, sillä sen valmistukseen käytetään mehiläisvahaa sen ihoa hoitavien ominaisuuksiensa vuoksi.
Vaihtoehdot: Hajustamaton tai Mänty (hajustettu männyn pihkakävyillä ja neulasilla).
Kenelle tuote sopii?
Tuote soveltuu kaikille ihotyypeille. Se on lisäaineeton ja sopii kaikille ikäryhmille, naisille, miehille, lapsille sekä lemmikkieläimille.
Valitsenko Männyn vai Hajustamattoman Talivoiteen?
Sekä Kotitilan hajustamattomassa- että mänty-voiteissa on sama voidepohja, joka koostuu kirkastetusta naudantalista ja mehiläisvahasta. Mänty-voiteeseen on kuumennusvaiheessa lisätty männyn pihkakäpyjä sekä neulasia niiden hoitavien ominaisuuksiensa vuoksi. Tuoksua kummassakaan tuotteessa ei ole muutoin kuin raaka-aineidensa muodostamana. Molemmat sopivat siksi useimmiten myös tuoksuyliherkille mainiosti.
Mitä eroa on Kotitilan vatkatulla ja tavallisella talivoiteella?
Sekä Kotitila vatkatussa että tavallisessa talivoiteessa on sama raaka-ainepohja, kotimaisen nurmiruokitun naudan tali ja mehiläisvaha sekä mänty-voiteessa männyn pihkakävyt ja neulaset mukana kuumennusvaiheessa. Eroa voiteiden soveltuvuudella tai hoitavuudella ei siis ole. Olennainen ero on tuotteiden koostumuksessa. Vatkattu voide on kuohkeampi ja helpommin levittyvä. Tavallinen talivoiteemme on koostumukseltaan tiiviimpi ja jähmeämpi.
Missä tuote valmistetaan?
Kotitilan kaikki luonnonkosmetiikkatuotteet valmistetaan Kotitilan omassa tuotantotilassa, joka sijaitsee helsingin tukkutorilla Kotitila myymälän yhteydessä.
Mistä tulevat raaka-aineet Kotitilan luonnonkosmetiikkatuotteisiin?
Raaka-aineet Kotitilan luonnonkosmetiikkatuotteissa ovat 100% suomalaisia. Emme käytä eteerisiä öljyjä tai muita hajusteita tuotteissamme.
Mänty Talivoiteeseen käytettävät männyn pihkakävyt kerätään itse omasta metsästä.
Talivoide Inci: Nurmiruokitun naudan kirkastettu tali, mehiläisvaha.
Talivoide Mänty Inci: Nurmiruokitun naudan kirkastettu tali, mehiläisvaha, männynhavut ja pihkakävyt.
Valmistaja: Suomen Kotitila Oy
Kotitilas egen talg salva 14,90€ (100ml)
100% inhemsk talg salva som vårdar naturligt hud och läppar. Vår ”Old school” talg salva är gjord på klarifierat ”grass fed” nöt fett och bivax. Den är helt fri på tillsattsämnen och gifter och är säker och naturlig, t.o.m. ätbar. Salvan passar utmärkt även för vård av djurtassar, läder och skärbredor samt träytor. Talgburkarna kan skickas per post till hela Finland och salvan är mycket riklig och håller länge. Kan innehålla spår av pollen.
Alternativ: Naturell eller Tall (arom från tall skott och barr)



